
Szare, rude, czarne, białe, małe, duże, grube albo chude – koty. Widoczne na każdym kroku, leniwie leżące przy stoiskach albo spacerujące wąskimi uliczkami. Jest ich tak dużo, że można pokusić się o stwierdzenie, że Maroko jest królestwem kotów.
Szare, rude, czarne, białe, małe, duże, grube albo chude – koty. Widoczne na każdym kroku, leniwie leżące przy stoiskach albo spacerujące wąskimi uliczkami. Jest ich tak dużo, że można pokusić się o stwierdzenie, że Maroko jest królestwem kotów.
Łagodnie wznoszące się winnice stanowią niezwykły widok w muzułmańskim kraju. Ale zarówno winorośle, jak i wyprodukowane z nich wino świetnie się mają w Maroku – mimo islamskiego zakazu alkoholu.
Dolina Dades jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach marokańskich miejsc. Nic więc dziwnego, że znajduje się na prawie każdej liście podróżniczych celów w tym kraju. Powszechnie nazywana bywa “Doliną Róż” lub “Doliną tysiąca kazb”.
Marokańska natura ma wiele do zaoferowania zarówno miejscowej ludności, jak i turystom. Niestety, tak jak w wielu innych miejscach na ziemi, wymaga ona ochrony i znacznego zaangażowania w edukację lokalnej ludności. Aby poznać marokańskie krajobrazy w całej okazałości, różnorodności i pięknie, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem najciekawszych parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Niewłaściwa gospodarka rolna doprowadziła do wyniszczenia pierwotnej roślinności Maroka. Na skutek nadmiernego wypasu oraz karczowania lasów wiele unikalnych ekosystemów zostało nieodwracalnie zniszczonych.
Maroko to nie tylko tętniące życiem miasta, barwne targi, relaksujące łaźnie i kuszące zmysły restauracje. Wielu turystów przybywa tu, by wypoczywać aktywnie, wśród marokańskich cudów natury. Roślinne, wodne, piaskowe i skalne arcydzieła, stworzone bez udziału człowieka, zachwycają i onieśmielają gości, próbujących poznać ich tajemnice...
W Polsce są jabłonki i grusze, w Maroku – drzewa arganowe i oliwne. Te drugie można spotkać w wielu miejscach w całym kraju.
Drzewa arganowe są prawdziwym dobrodziejstwem południowych regionów Maroka. To gatunek endemiczny, czyli nie występujący w żadnym innym miejscu na świecie. Drogocenny olej pozyskiwany z owoców tego drzewa sprzyja rozwojowi ekonomii ziem zamieszkanych przez Berberów.
Najbardziej cenioną przez perfumiarzy różą jest róża stulistna, czyli Rosa centyfolia. Inną, cieszącą się dużym uznaniem i uprawianą m.in. w Maroku jest róża damasceńska. Aby wyprodukować kilogram olejku z tego kwiatu zużywa się około 3 tony płatków.
Park Narodowy Toubkal został założony w 1942 roku jako pierwszy park narodowy w Maroku. Obszar chroniony leży w paśmie Atlasu Wysokiego, a jego powierzchnia wynosi 380 km2 i obejmuje swym zasięgiem najwyższą górę Maroka i całej Afryki Północnej – Toubkal (4167 m).