Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju.
Historia Fez
Miasto zostało założone przez Idrisa I w 789 roku. Ważnym kryterium wyboru miejsca pod przyszłą metropolię był dostatek wody.
Dalszy dynamiczny rozwój zawdzięcza Fez dwóm falom uchodźców islamskich. W latach 817-818 przybyło tu ok. 8000 muzułmanów wypędzonych z Córdoby w Hiszpanii, a wkrótce potem 2000 rodzin z Kairouan w Tunezji. Przybysze przynieśli ze sobą zarówno ogromną znajomość techniki i rzemiosła, jak też doświadczenie i obycie z miejskim życiem. Dzięki nim Fez stał się centrum kulturalnym Maroka i jego duchowym sercem.
Założony w 819 roku przez Fatimę, córkę bogatego kupca, uniwersytet Qairawiyin stał się najważniejszym ośrodkiem kultury islamskiej. Nawiasem mówiąc, jest to najstarszy czynny do dzisiaj uniwersytet na świecie.
Korzystne położenie Fezu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych oraz zasoby surowców dla rzemiosła (drewno, glina, kamień), odegrały decydującą rolę szybkim rozwoju miasta.
Miasto Fez, podobnie jak całe Maroko, przeżywało w następnych wiekach okresy wzlotów i upadków, aby w czasach współczesnych stać się ważnym centrum kultury i handlu.
Maroko | Pałac Królewski w Fezie (by jadis1958)
Fez i UNESCO
Fez składa się dzisiaj z trzech części, z których każda świadczy o innej epoce: Stare Miasto, tzw. Nowe Miasto (XIII-XV w) i Ville Nouvelle (czasy kolonialnego panowania Francuzów).
Stare Miasto, jako wzorcowy przykład orientalnej architektury, znalazło się na liście dziedzictwa UNESCO.
Głęboki błękit ceramiki obok zieleni dachów budowli sakralnych, to znaki rozpoznawcze Fezu widzianego z lotu ptaka.
W Fezie znajduje się rozpoznawalna na całym świecie garbarnia skór, którą można podziwiać z dachów i balkonów kamienic.
Maroko | Drzwi do Królewskiego Pałacu (niestety zamknięte dla zwiedzających) (by MEJones)
Maroko | Charakterystyczna Błękitna Brama w dawnych murach obronnych Fezu (by edoug)
Zainteresują Cię również



Skomentuj
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentuj jako gość