W południowej części Maroka, na przedgórzu Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 m n.p.m., położony jest Marrakesz – jedno z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miast kraju.
Marrakesz ? afryka?skie miasto
Marrakesz liczy około 2,5 mln mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem Maroka. Niepowtarzalna, orientalna atmosfera miasta kusi wielu turystów.
Mówi się, że Marrakesz jest znacznie bardziej naturalny i „afrykański” w swym charakterze, niż pozostałe, bardziej znane miasta kraju, takie jak chociażby Casablanca, Rabat i Fez.
Historia Marrakeszu
Marrakesz został założony najprawdopodobniej w drugiej połowie XI wieku. Założycielem miasta był członek dynastii Almorawidów – sułtan Jusuf bin Taszfin. Początkowo był to jeden z ośrodków stołecznych Maroka, a także istotne centrum artystyczne i kulturalne w świecie islamu. Sułtan Jusuf wykorzystywał zagrabione podczas podboju Hiszpanii bogactwo, rozbudowując i upiększając miasto. W XII wieku wzniesione zostały pierwsze miejskie mury, które przetrwały w nienaruszonym stanie niemal tysiąclecie i można podziwiać je do dziś. Za sprawą ich ognistej barwy, a także krwawych epizodów w historii miasta (jedna z legend głosi, że przy wznoszeniu meczetu Kutubijja polało się wiele krwi), kolor czerwony stał się wyróżnikiem i symbolem Marrakeszu.
Za czasów panowania dynastii Almohadów, na przełomie XII i XIII wieku, Marrakesz pełnił funkcję stolicy olbrzymiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię.
Maroko | Marrakesz – jedno z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miast kraju (by Bitten Dallas)
Szczyt rozwoju miasta przypada na panowanie syna sułtana Jusufa – Alego, któremu miasto zawdzięczało, m. in. wspaniałe pałace, łaźnie, i sieć kanałów irygacyjnych.
Marrakesz by? stolic? pa?stwa Almohadów a? do upadku dynastii w 1269 roku. Stolic? przeniesiono nast?pnie do Fezu.
Jeden z najbardziej cenionych władców miasta – Ahmeda al.-Mansura pozostawił po sobie zachwycający Palais El- Badi oraz tak zwane grobowce saudyjskie.
Kiedy władza znalazła się w rękach dynastii Alawitów, stolicę przeniesiono do Meknesu. Nie zapomniano jednak o Marrakeszu – jeden z nowo panujących ofiarował bowiem znaczne środki pieniężne na odnowę najpiękniejszych i najceniejszych budowli miasta. Dynastia Alawitów panuje do dziś.
Marrakesz nawet gdy nie był stolicą Maroka, pełnił rolę ważnego ośrodka administracyjnego południowej części państwa. W XVIII wieku niestety miasto znów zaczęło podupadać, ponieważ stopniowo traciło ono na znaczeniu jako ośrodek handlowy.
Dalszy rozwój Marrakeszu to zasługa Francuzów, którzy w okresie swojego protektoratu nadali miastu zupełnie nowy charakter.
Marrakesz atrakcje
W chwili obecnej Marrakesz jest najważniejszym ośrodkiem turystycznym w kraju i właśnie z turystyki czerpie największe dochody. W 1985 roku medyna marrakeska została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Niekwestionowanym symbolem miasta jest otoczony rozległym gajem palmowym minaret meczetu Kutubija, który liczy ok 70 m wysokości i jest prawdziwym arcydziełem hiszpańsko-mauryjskiej sztuki architektonicznej.
Maroko | Bahia Palace w Marrakeszu (by jeroenmoes)
Nie zapomnijmy też o sercu Marrakeszu, czyli Dżemaa El-Fna, na który przybywa każdy odwiedzający miasto. W ciągu dnia spokojnie i gorąco (tu pragnienie ugasimy świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy), a wieczorem – szaleństwo. Tłum ludzi, a wśród nich wołający w języku polskim kucharze zachęcający do skosztowania tradycyjnych potraw kuchni marokańskiej, opowiadacze baśni, zaklinacze węży, kobiety wykonujące hennę. Wszystko dla turystów.
W Marrakeszu zrobimy też zakupy na kolorowych sukach, odwiedzimy zielone parki i ogrody (np. Majorelle), czy zobaczymy pałac El Bahia albo grobowce Saadytów. Warto też zajrzeć do garbarni skór.
Przeczytaj także:
Maroko | Ulice Marrakeszu (by susannah)
Zainteresują Cię również



Skomentuj
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentuj jako gość