Kultura i sztuka

  • Marokańska ceramika

    Ceramika i wyroby miedziane z Maroka

    Rękodzieło artystyczne to ważny element narodowego dziedzictwa Maroka. Tutejsze małe dzieła sztuki, z których na plan pierwszy wysuwa się przede wszystkim ceramika, należą do najbardziej zróżnicowanych i kolorowych w całym Maghrebie (region północno-zachodniej Afryki).

  • Wyroby z drewna tui

    Drewno tui

    Tradycja wykorzystywania drewna tui sięga czasów starożytnych. Obecnie wyroby z tego drewna pochodzą głównie z regionu Essaouira. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę znane są w całym Maroku i na świecie. Mężczyźni zajmujący się obróbką tego drewna doszli do prawdziwego mistrzostwa, a ich dzieła uważne są za produkty ekskluzywne.

  • Festiwal kultury Maroka

    Festiwal „Barwy Świata. Maroko”

    Błękitne, tajemnicze uliczki Szafszawan, słodka herbata miętowa, arabeskowe tatuaże na dłoniach i stopach, poetycka opowieść Tuarega o marzeniach… to namiastka Maroka, które już w październiku na cztery dni przeniesie się do Krakowa! To wszystko w ramach Festiwalu „Barwy Świata. Maroko w Krakowie”.

  • Ręka Fatimy i krzyż berberski

    Krzyż berberski i ręka Fatimy

    Obok ręki Fatimy, krzyż d’Agadez jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marokańskichsymboli. Ozdoby (naszyjniki, kolczyki, bransoletki, elementy dekoracji wnętrz) w obu tych formach można kupić na absolutnie każdym targu w Maroku – od Tangeru po Laayoune.

  • Dywany z Maroka

    Marokańskie dywany

    Każdy z nas zna historię o latającym dywanie i mimo iż nie pochodzi ona z Maroka, to właśnie w tym kraju można spotkać naprawdę magiczne dywany. Jest to unikatowe, tradycyjne rękodzieło, którym w szczególności szczycą się mieszkańcy Atlasu Średniego.

  • Wyroby z agawy

    Marokańskie tkaniny z włókien agawy

    U zarania dziejów tekstyliów tkaniny produkowano z włókien roślin lokalnie występujących w danym rejonie świata. Polska słynęła np. z wyrobu tkanin z lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). W wielu krajach produkowano tkaniny z konopi siewnych (Cannabis sativa). W Birmie kobiety zamieszkujące jezioro Inle Lake do dziś wyrabiają niesamowicie delikatne materiały z włókien lotosu orzechodajnego (Nelumbo nucifera). Również Maroko ma się czym pochwalić w tej dziedzinie, wytwarzając tkaniny z włókien agawy.

  • Festiwal w Asilah

    Moc kulturalnych wrażeń w Asilah!

    Wśród wielu atrakcji turystycznych miasta Asilah, miejscem szczególnie wartym zobaczenia jest  Asilah Museum, znane również jako Asilah Museum and Design School. Dedykowane królowi Maroka muzeum przyciąga tłumy i już zyskało miano tzw. turystycznego„hotspot-u”.

  • Marokańskie kafle

    Ręcznie malowane marokańskie płytki

    Pięknie zdobione marokańskie kafelki są zawsze wykonywane ręcznie. Mistrzowie z miejscowości Fez, która jest centrum produkcji ręcznie malowanych płytek ceramicznych, korzystają z tradycyjnych technik ich tworzenia i zdobienia. W rezultacie możemy podziwiać niezrównane bogactwo kolorów i jakość ich rzemiosła, a nawet przywieźć do domu unikalną płytkę na pamiątkę egzotycznej podróży do Maroka…

  • "Barwy i zapachy Maroka w Madebyyou"

    Warsztaty ceramiczne "Barwy i zapachy Maroka w Madebyyou"

    Warszawska pracownia ceramiczna Madebyyou zaprasza wszystkich, którzy pragną poczuć orientalny klimat, na warsztaty tematyczne „Barwy i zapachy Maroka”. Już 6 listopada 2011 w godzinach 12:00-15:00 można będzie poznać najpiękniejsze orientalne wzory i motywy, inspirowane sztuką marokańskich rękodzieł oraz stworzyć własne, wyjątkowe dzieło sztuki.

  • Marokańska mozaika

    Zellige (Zellidż) – magia marokańskiej mozaiki użytkowej

    Podróżując po Maroku trudno nie dać się uwieść wspaniałości tradycyjnej architektury, którą z jednej strony wyróżnia estetyczna skromność, z drugiej – niezwykły przepych zdobień. Szczególnie zachwycające są barwne zdobienia ścian i podłóg, które potrafią przyprawić o zawrót głowy, a ponadto... przepięknie prezentują się na zdjęciach z podróży.