Ze względu na specyficzne położenie geograficzne, klimat Maroka jest bardzo zróżnicowany. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy (subtropikalny) typu śródziemnomorskiego.

Pogoda na wybrze?u i w g??bi Maroka

Bliskie położenie gór czyni klimat na wybrzeżach łagodnym i wilgotnym. W strefie nadatlantyckiej, ze względu na chłodny prąd kanaryjski, bardzo często występują mgły.

W głębi kraju klimat jest suchy i skrajnie suchy z odmianą górską w rejonie Atlasu Wysokiego. W rejonach tych dzienne wahania temperatury są znaczne. Średnia temperatura w styczniu, czyli najzimniejszym miesiącu, wynosi około 10oC. W najcieplejszym miesiącu (lipcu) temperatura może przekraczać nawet  40oC.

Opady atmosferyczne

Roczna suma opadów zmienia się w zależności od regionu. W górach dochodzi do 1000 mm, jednak w pozostałej części kraju jest znacznie niższa. W okolicach saharyjskich opady nie przekraczają 50 mm rocznie.

Mimo, iż Maroko leży na kontynencie Afrykańskim, należy pamiętać, że w Atlasie Wysokim zimą występują opady śniegu i to dość obfite. Pokrywa śnieżna może utrzymywać się nawet przez 6 miesięcy w roku. Temperatura w górach niejednokrotnie spada do -20oC .

Gorące sirocco

Wraz z końcem wiosny lub początkiem lata znad Sahary wieją tzw. szarki (określane także mianem: chamsin, sirocco i Chergui), czyli suche i bardzo gorące wiatry.

Maroko | Rabat w pełnym słońcu
Maroko | Rabat w pełnym słońcu (by jlascar)

Maroko | To dość zaskakujące, ale w Maroku można pojeździć na nartach!
Maroko | To dość zaskakujące, ale w Maroku można pojeździć na nartach! (by fruey)

Zainteresują Cię również

Maroko zimą Maroko zimą
Wiosną, latem, jesienią czy zimą? O jakiej porze roku najlepiej odwiedzić Maroko? Większość osób na pewno odpowie, że...
Maroko jesienią Maroko jesienią
Większość z nas podróżuje w okresie letnim, najczęściej w lipcu i sierpniu. Maroko o tej porze roku jest upalne, tłoczne...
Maroko na każdą porę roku Maroko na każdą porę roku
Kuszeni piękną, słoneczną pogodą i ciepłym oceanem najczęściej odwiedzamy Maroko w sezonie letnim. Nie warto jednak...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy