Wyroby z drewna tui

Tradycja wykorzystywania drewna tui sięga czasów starożytnych. Obecnie wyroby z tego drewna pochodzą głównie z regionu Essaouira. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę znane są w całym Maroku i na świecie. Mężczyźni zajmujący się obróbką tego drewna doszli do prawdziwego mistrzostwa, a ich dzieła uważne są za produkty ekskluzywne.

Wyroby z agawy

U zarania dziejów tekstyliów tkaniny produkowano z włókien roślin lokalnie występujących w danym rejonie świata. Polska słynęła np. z wyrobu tkanin z lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). W wielu krajach produkowano tkaniny z konopi siewnych (Cannabis sativa). W Birmie kobiety zamieszkujące jezioro Inle Lake do dziś wyrabiają niesamowicie delikatne materiały z włókien lotosu orzechodajnego (Nelumbo nucifera). Również Maroko ma się czym pochwalić w tej dziedzinie, wytwarzając tkaniny z włókien agawy.

Dywany z Maroka

Każdy z nas zna historię o latającym dywanie i mimo iż nie pochodzi ona z Maroka, to właśnie w tym kraju można spotkać naprawdę magiczne dywany. Jest to unikatowe, tradycyjne rękodzieło, którym w szczególności szczycą się mieszkańcy Atlasu Średniego.

Marokańska mozaika

Podróżując po Maroku trudno nie dać się uwieść wspaniałości tradycyjnej architektury, którą z jednej strony wyróżnia estetyczna skromność, z drugiej – niezwykły przepych zdobień. Szczególnie zachwycające są barwne zdobienia ścian i podłóg, które potrafią przyprawić o zawrót głowy, a ponadto... przepięknie prezentują się na zdjęciach z podróży.

Marokańskie kafle

Pięknie zdobione marokańskie kafelki są zawsze wykonywane ręcznie. Mistrzowie z miejscowości Fez, która jest centrum produkcji ręcznie malowanych płytek ceramicznych, korzystają z tradycyjnych technik ich tworzenia i zdobienia. W rezultacie możemy podziwiać niezrównane bogactwo kolorów i jakość ich rzemiosła, a nawet przywieźć do domu unikalną płytkę na pamiątkę egzotycznej podróży do Maroka…