Zgodnie z zasadami islamu, niektóre części ludzkiego ciała są „aurh”, czyli „zakazane” dla oczu innych niż ich właściciela i współmałżonka. U kobiet całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni powinno być zasłonięte. Mężczyźni natomiast powinni ukrywać ciało od pępka do kolan.

Co to jest hid?ab?

Najważniejszą cechą muzułmańskich kobiet jest skromność. W języku arabskim określa ją słowo „haja”, które oznacza także „psuć widok, ukrywać”. To właśnie od niego wzięła się nazwa powszechnego okrycia głowy muzułmanek. Hidżab to chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję. Nie zasłania ona ramion, a tym bardziej twarzy.

Hidżab jest dodatkiem do stroju, bardzo często wykonanym z tego samego materiału co dżelaba. Jest to także niezwykle piękna ozdoba. Większość chust jest ręcznie haftowana i wyszywana błyszczącymi koralikami lub cekinami. Dodatkowo kobiety z tyłu głowy, jak również pod brodą, ozdabiają hidżab broszkami. Prawie zawsze wykonane są one ze złota lub złotego metalu wysadzanego świecącymi kamieniami i/lub perłami.

Zasłanianie włosów w Maroku

Obowiązek zasłaniania włosów chustami jest jednym z najbardziej dyskusyjnych tematów, dotyczących tradycji muzułmańskiej. Ich zwolennicy szukają potwierdzenia w świętych słowach Koranu i Hadisach, czyli opowieściach przytaczających słowa i czyny proroka Mahometa (głównym argumentem  jest cytat z Koranu, werset 31 Sura 24; bardziej podważane i mniej jasne są słowa z wersetu 59 Sury 33).

Debata dotycząca hidżab toczy się na całym świecie nie tylko w społecznościach muzułmańskich, ale także pośród wyznawców innych religii. Podstawowym problemem jest to, czy zasłanianie włosów jest wolnym wyborem kobiet, czy też – jak to się niejednokrotnie zdarza – brutalnie egzekwowanym przymusem narzuconym przez mężczyzn.

Maroko | Hidżab - chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję
Maroko | Hidżab – chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję (by anjči)

Maroko | Hidżab jest dodatkiem do stroju, bardzo często wykonanym z tego samego materiału co dżelaba
Maroko | Hidżab jest dodatkiem do stroju, bardzo często wykonanym z tego samego materiału co dżelaba (by atkinson000)

Zainteresują Cię również

Pożegnanie zmarłego w Maroku Pożegnanie zmarłego w Maroku
Jak wygląda uroczystość pogrzebowa w Maroku? Czy na cmentarzach również ustawia się znicze? Wielu z nas się nad...
Przymierzyć dżelabę Przymierzyć dżelabę
Warto sprawdzić, jak będzie się wyglądało w długiej ręcznie zdobionej dżelabie i babosh’ach dobranych w tym samym...
Marokański ślub Marokański ślub
Mimo iż nowoczesny, zachodni styl życia jest coraz bardziej widoczny w wielu aspektach marokańskiej codzienności, ślub...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy