Takhlila to tradycyjny strój berberskich kobiet. Nosi się go na co dzień i od święta. Jest to długa do kostek koszula z długimi, dzwonowato rozszerzającymi się rękawami.

Jak wygl?da takhlila?

W przeciwieństwie do dżelaby, takhlila odsłania szyję, a niejednokrotnie delikatnie ukazuje dekolt. Często bywa drapowana, tak jak za starożytnych czasów. W pasie spina się ją błyszczącą broszą lub obwiązuje bogato zdobionym pasem.

Takhlile są wielobarwne, a ich ręcznie wykonane zdobienia potrafią zapierać dech w piersiach. Złote lub srebrne szwy, kolorowe wstawki, hafty, koraliki, perły oraz mieniące się w świetle kryształki upiększają strój nie czyniąc go tandetnym lecz eleganckim, szykownym i bardzo kobiecym.

Dodatki do takhlili

Dodatkiem do takhlili są duże i masywne naszyjniki oraz ozdoby nakrycia głowy. Biżuteria ta wykonana jest ze srebra i kamieni szlachetnych, w szczególności: turkusów, korali, agatów i bursztynów. Czasami ozdobą są także małe, białe muszelki porcelanek (morskich ślimaków z rodziny Cypraeidae). Duże korale ułożone są na zmianę ze srebrnymi elementami, które wykonuje się ręcznie. Ich uzupełnieniem są również zrobione ze srebra bransoletki i pierścienie. Może dlatego, że naszyjniki i ozdoby wokół twarzy są stosunkowo ciężkie, dla przeciwwagi bransoletki są delikatne i lekkie. Największym atutem biżuterii berberyjskiej jest jej prostota w formie i kształtach.

Takhila i światowe gwiazdy

Nie tylko kobiety Berberyjskie upodobały sobie takhlile – wiele bogatych i znanych na całym świecie ikon mody, a także ważne osobistości np.: Hilary Clinton, Elizabeth Taylor czy Beyonce, lubią prezentować się w tego typu strojach.

Piękno tej szaty docenili nawet mężczyźni. W czarno-białej takhlili można zobaczyć między innymi znanego rapera Puf Deddy.

Maroko | Takhlila - tradycyjny strój berberskich kobiet
Maroko | Takhlila – tradycyjny strój berberskich kobiet (by indiepants)

Maroko | Berberska biżuteria
Maroko | Berberska biżuteria (by ellenm1)

Zainteresują Cię również

Pożegnanie zmarłego w Maroku Pożegnanie zmarłego w Maroku
Jak wygląda uroczystość pogrzebowa w Maroku? Czy na cmentarzach również ustawia się znicze? Wielu z nas się nad...
Ekspedycja IV Kongo w Maroku (część 3): z Agadiru przez Góry Atlas do Tangeru Ekspedycja IV Kongo w Maroku (część 3): z Agadiru przez Góry Atlas do Tangeru
Jak już pisaliśmy w poprzednich relacjach, Ekspedycja IV Kongo wiodła z Zakopanego, poprzez Włochy, Hiszpanię, Maroko i...
Przymierzyć dżelabę Przymierzyć dżelabę
Warto sprawdzić, jak będzie się wyglądało w długiej ręcznie zdobionej dżelabie i babosh’ach dobranych w tym samym...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy