To właśnie medyna przyciąga rzesze turystów z całego świata. Jest to zabytkowa część miasta otoczona wysokimi czerwonymi murami, w której zobaczymy wspaniałe budowle, skosztujemy prawdziwego tażina, napijemy się soku z pomarańczy oraz zrobimy zakupy.

Kilka s?ów o historii medyny

Medyna (medina), najstarsza część Marrakeszu pochodząca z 1070/72 roku. Znajduje się tu kilka imponujących zabytków pochodzących z różnych okresów, np. meczet Kutubijja, mury obronne i bramy, Grobowce Saadytów, meczet i medresa Alego ibn Jusufa albo plac Dżemaa el-Fna.

Zabytki medyny w Marrakeszu

Mury obronne i bramy

Medyna otoczona jest murami obronnymi o długości blisko 16 km. Tak jak większość budowli, zostały zbudowane z różowej gliny. Pochodzą one z 1126/27 roku.

Dżemaa el-Fna

Dżemaa el-Fna to wizytówka nie tylko medyny, ale i całego Marrakeszu. Plac codziennie przyciąga wielu turystów spragnionych odrobiny egzotyki. W ciągu dnia napijemy się świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, zrobimy tatuaż z henny, zobaczymy zaklinaczy węży. W miesiącach letnich jest tu strasznie gorąco, cienia można poszukać na sąsiadującym z placem souku. W gąszczu wąskich uliczek znajdują się sklepy i stragany oferujące pamiątki, ubrania, kosmetyki czy lampy. Około godziny 21:00 Dżemaa el-Fna ożywia. Posłuchamy opowiadaczy bajek, zobaczymy treserów małpek, zjemy np. ślimaki albo zrobimy zakupy – nawet w nocy sklepy są wciąż czynne.

Warto wybrać się do jednej z restauracji górujących nad placem, gdzie przy filiżance miętowej herbaty można popatrzeć na szaleństwo Dżemaa el-Fna.

Niektórzy mówią, że Dżemaa el-Fna to teatr na świeżym powietrzu.

Maroko | Kolorowy souk
Maroko | Kolorowy souk (by kucinski )

Kutubijja

Meczet Kutubijja jest jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków. Minaret o wysokości 70 m widoczny jest już z daleka. Dla turystów jest to świetny punkt orientacyjny, dzięki któremu nie zgubią się w gąszczu wąskich uliczek. Meczet można podziwiać jedynie z zewnątrz.

Grobowce Saadytów

W medynie znajdują się też Grobowce Saadytów – nekropolie składające się z dwóch mauzoleów, dziedzińca oraz ogrodów z grobami żołnierzy. Najstarszy grób pochodzi z 1557 roku. Grobowce zostały odkryte w 1917 roku przez Francuzów. Grobowce Saadytów są jednym z niewielu pozostałych śladów dynastii Saadytów.

Meczet i medresa Alego ibn Jusufa

Meczet jest najstarszą budowlą tego typu w Marrakeszu (pierwsza połowa XII wieku). Do środka mogą wejść tylko muzułmanie. Medresa z kolei została zbudowana w 1565 r. przez Saadytów i jest najstarszą szkołą koraniczną w północnej Afryce.

Maroko | Meczet Kutubijja
Maroko | Meczet Kutubijja (by alphis )

Maroko | Plac Dżemaa el-Fna o zachodzie słońca
Maroko | Plac Dżemaa el-Fna o zachodzie słońca (by masochismtango )

Zainteresują Cię również

Twój własny przepis na Maroko – relacja z podróży Twój własny przepis na Maroko – relacja z podróży
Nie ma przepisu na idealną wycieczkę do wybranego zakątka świata. Każdy z nas ma swój sposób na to, by zobaczyć jak...
Darmowe atrakcje w Marrakeszu Darmowe atrakcje w Marrakeszu
Marrakesz przyciąga wielu turystów z całego świata. Aby poznać jego piękno wcale nie trzeba wydawać kroci. Jest...
Zielone serce Marrakeszu – ogród Majorelle Zielone serce Marrakeszu – ogród Majorelle
Jednym z najczęściej odwiedzanych i z pewnością najbardziej zielonych miejsc w Marrakeszu jest Ogród Majorelle....

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy