Rękodzieło artystyczne to ważny element narodowego dziedzictwa Maroka. Tutejsze małe dzieła sztuki, z których na plan pierwszy wysuwa się przede wszystkim ceramika, należą do najbardziej zróżnicowanych i kolorowych w całym Maghrebie (region północno-zachodniej Afryki).
Maroka?ska ceramika
Początki marokańskiej sztuki ceramicznej sięgają VIII wieku, natomiast jej rozkwit nastąpił w XV stuleciu.
Prawdziwymi ceramicznymi zagłębiami Maroka są: Safi, Fez i Mekenes. Każde z tych miejsc wyróżnia indywidualny styl i ornamentyka.
W kraju funkcjonuje mnóstwo tradycyjnych, niewielkich spółdzielni, od dziesięcioleci zajmujących się garncarstwem i ceramiką.
Początkowo wyroby ceramiczne były przedmiotami codziennego użytku. Gdy z czasem dostrzeżono ich walory artystyczne, stały się jednym z symboli Maroka.
Jak powstają marokańskie naczynia?
W początkowym etapie proces produkcji ceramiki wszędzie wygląda podobnie. Rzemieślnik za jedyne narzędzia ma własne ręce i kołowrotek. Gliniana masa przybiera w jego rękach pożądany kształt, a następnie pozostawiana jest do wyschnięcia.
Każde naczynie jest następnie wypalane w tradycyjnym piecu ceramicznym.
Maroko | Ceramiczne tadżiny (tajine) (by marokanska-ceramika )
Teraz przychodzi czas na zdobienie, która to czynność jest bardzo zróżnicowana regionalnie. To właśnie po ornamentach poznajemy, z jakiego regionu pochodzi dany wyrób. Znakiem rozpoznawczym marokańskiej ceramiki są żywe kolory i śmiałe wzory. Wprawne oko dostrzeże przemieszanie wpływów sztuki mauretańskiej, andaluzyjskiej i islamskiej.
?ci?le okre?lone zasady produkcji i ornamentyki s? w niektórych tradycyjnych plemionach berberyjskich przekazywane z pokolenia na pokolenie od setek lat.
Jak rozpoznać ceramikę z Safi?
Wyroby ceramiczne z Safi mają błyszczącą, niemalże metaliczną powierzchnię i zdecydowanie dominuje tu kolor niebieski.
Co wyróżnia ceramikę z Fez?
W ceramice z Fez dominują odcienie brązu, żółci i zieleni na białym tle.
Miedziane oblicze Maroka
Marokańskie rękodzieło artystyczne to nie tylko ceramika, ale także przepiękne wyroby z miedzi. Również tajniki tej specjalizacji przekazywane są z pokolenia na pokolenie przez kolejnych wirtuozów rzemiosła.
Wśród wyrobów tego typu wyróżnia się przede wszystkim: żyrandole, tace i wazony oraz ręcznie kute miedziane umywalki.
Głównymi centrami miedzianego rękodzieła w Maroku są: Marrakesz, Fez, Safi oraz Taroudannt.
Podobnie jak tradycyjna ceramika, także przedmioty miedziane towarzyszą mieszkańcom Maroka w życiu codziennym już od wieków. Są to wyroby przede wszystkim bardzo trwałe, a poza tym posiadają jeszcze jedną zaletę, być może niezauważaną dla Europejczyka, ale jakże istotną dla mieszkańców gorącego klimatu pustynnego – mowa tu o przechwytywaniu dokuczliwego, oślepiającego światła.
Także w przypadku tych przedmiotów codziennego użytku dostrzeżono z czasem ich walory artystyczne.
Maroko w Twoim domu
Jeśli tęsknimy za atmosferą egzotycznych wakacji, możemy spróbować przenieść „kawałek” Maroka do własnego domu – kuchni lub łazienki.
Piękne marokańskie, ręcznie malowane umywalki i płytki ceramiczne oraz wyroby z miedzi znaleźć można w sklepie Kolory Maroka: www.kolorymaroka.pl.
Maroko | Kuchnia urządzona w stylu marokańskim (by kolorymaroka.pl/blog )
Maroko | W świecie marokańskich zdobień (by kolorymaroka.pl )
Maroko | Tradycyjne marokańskie umywalki: ceramiczna i miedziana (by kolorymaroka.pl )
Zainteresują Cię również



Skomentuj
Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
Komentuj jako gość