Myśląc o Maroku jakie smaki przychodzą Wam na myśl? Może oliwki? Kojarzone głównie w Grecją, ale i tutaj są niezwykle popularne i… smaczne. Serwowane są w tadżinie, sałatkach, jako przystawki. Niezwykle pyszna i zdrowa jest też oliwa z oliwek.

Dope?nienie kuchni maroka?skiej

Czarne lub zielone, duże lub małe, z pestką lub bez, w zalewie ziołowej lub czosnkowej – oliwki. Są smacznym dopełnieniem kuchni marokańskiej. Niezależnie w jakiej postaci pojawią się na talerzu, zawsze zjadane są z apetytem.

Drzewa oliwne są w Maroku widywane tak często jak w Polsce np… jabłonie. Spacerując uliczkami Agadiru można zobaczyć całe rodziny zbierające je z ziemi albo drzew. Nie jedzą ich od razu, bo w smaku są cierpkie i dość twarde, wymagają odpowiedniej obróbki. Najczęściej usuwa się pestki, następnie zanurza w solance, a potem np. zalewa oliwą. Na bazarach ułożone są z nich aromatyczne stożki, w marketach pływają w przeróżnych zalewach.

Kolory oliwek

Oliwki mogą być zielone, ciemnofioletowe lub czarne, ich kolor różni się w zależy od stopnia dojrzałości. Młode są zielone, później zmieniają kolor na ciemniejszy.

Maroko | Stoisko z oliwkami
Maroko | Stoisko z oliwkami (by evdaimon )

Oliwa z oliwek z Maroka

Warto też pamiętać o oliwie z oliwek – bardzo cenionej na świecie.

Wyróżnia się oliwę tłoczoną na gorąco lub na zimno. Najlepszą jest „extra virginie”, czyli oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno. W sklepach można też spotkać oliwę „virginie” – z drugiego tłoczenia oraz „pure” – z trzeciego tłoczenia na gorąco.

Kupując oliwę nie warto kierować się ceną, ale jakością. Ta prawdziwa jest droższa, ale niezwykle aromatyczna i… zdrowa!

Maroko | Oliwa z oliwek
Maroko | Oliwa z oliwek (by usdagov )

Zainteresują Cię również

Zioła i przyprawy w kuchni marokańskiej Zioła i przyprawy w kuchni marokańskiej
Kuchnia marokańska charakteryzuje się intensywnymi smakami i aromatami. Zasługą są oczywiście niezastąpione zioła i...
Marokańskie desery Marokańskie desery
Miłośnicy słodkich smaków nie będą zawiedzeni wybierając się w podróż do Maroka. Kuchnia tego kraju obfituje w różnego...
Ilma Zhar – woda z kwiatu pomarańczy Ilma Zhar – woda z kwiatu pomarańczy
Jednym z typowych składników marokańskich deserów, obok migdałów i cynamonu,  nadającym im...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy